V soboto se je na ‘poligonu’ odigrala zadnja tekma sezone 2014/15. Kot zadnji so v Ilirsko Bistrico prišli nogometaši Brd. Brici bi si z zmago na tej tekmi zagotovili visoko tretje mesto na lestvici, medtem ko so naši igrali le še za prestiž, saj so si že pred nekaj časa zagotovili obstanek v ligi in krog pred koncem tudi že zasedli končno 7. mesto. Vikend v mestu pod Snežnikom je bil tako zelo nogometno obarvan, saj je poleg omenjene tekme na stadionu ŠRC Trnovo v soboto in nedeljo potekal tudi tradicionalni turnir za pokal mesta Ilirska Bistrica, ki je bil dokaj dobro obiskan v vseh treh starostnih kategorijah (U-7, U-9 in U-11).t18

Trener Rubčić znova ni mogel računati na veliko število igralcev, zato sta priložnost v ekipi dobila tudi mladinca Baša (prvič v prvi ekipi) in Možina (prvo tekmo v članskem dresu je igral lani v Komnu), poleg pa je bil tudi Rebec, ki je že nekajkrat dobil priložnost. Poleg naših mladih upov pa sta se po daljši odsotnosti v ekipo vrnila tudi kapetan Brozina in izkušeni Kuridža. Zaradi kazni sta morala tekmo izpustiti ‘štoperja’ Grbec in Marinac, odsotnih pa je bilo še vedno kar nekaj igralcev. Na drugi strani so bili varovanci trenerja Mavriča iz Goriških Brd v več ali manj popolni postavi, ki se je v letošnji sezoni tretje lige izkazala, tako da je bila pred sobotno tekmo odkrit favorit. Tudi v obeh medsebojnih srečanjih so rdeče-črni odnesli več. V tretjem krogu so bili z golom v zadnji sekundi boljši z 2-1, na prvi spomladanski tekmi ligi pa so naši v Vipolžah uspeli iztržiti remi (1-1). Dodatno spodbudo je Bricom predstavljala zmaga v finalu pokala MNZ Nova Gorica, kjer so po enajstmetrovkah premagali drugoligaša iz Tolmina in si tako zagotovili sodelovanje v pokalu Hervis za sezono 2015/16. Naše je torej v upanju na kakšno točko čakalo zelo težko delo. brda1

Rubčić je v zadnji boj turbulentne bistriške sezone poslal sledečo zasedbo: Prelec; Ujčič, Kalčić, Mahne, Jusić; Kuduzović, Kovačić; Smajla, Brozina, M. Marinac; Zatkovič. Na klopi so na svojo priložnost čakali Rebec, Možina, Baša, Vorkapič, Teofilović in Kuridža. Tekma se je za vijoličaste začela s kar precejšnjim šokom. Že v drugi minuti srečanja si je Smajla v duelu na sredini igrišča obnovil poškodbo kolenskih vezi, tako da ga je bil Rubčić že na samem začetku tekme primoran zamenjati s Simonom Teofilovićem. Tekma se je nadaljevala v zelo počasnem ritmu, na kar je vplivalo tudi zelo vroče vreme. Šele po prvem sodnikovem premoru za osvežitev, je slabih 50 gledalcev videlo prvo resnejšo priložnost na tekmi. Igralci Brd so zapretili po levi strani, pobegnili ‘ofsajd zanki’ bistriške obrambe, žoga pa je le za slab meter zgrešila gol vratarja Prelca. Tudi v naslednjih minutah je imel bistriški vratar nekaj dela, vendar z enim uspešnim izbijanjem in obrambo po prostem strelu uspel ohraniti mrežo nedotaknjeno. V 32. in 36. minuti so nogometaši iz enega od slovenskih vinorodnih okolišev, znova pokazali veliko željo po zadetku. Obakrat je akcija potekala po levi strani. Prvič je briški krilni igralec Tribušon udaril mimo gola, drugič pa je žoga švignila mimo nog tako domačih kot tudi gostov. Dve minuti pred zaključkom prvega polčasa se je boljša igra rdeče-črnih vendarle obrestovala. Po slabi reakciji naše obrambe je do strela v kazenskem prostoru prišel Batič, ki je z lobom ukanil Prelca in goste povedel v zasluženo vodstvo. Prvih 45 minut se je tako zaključilo z rezultatom 1-0 za Brda.brda2

Na odmoru med polčasoma se je bistriški strateg odločil za drugo zamenjavo. Nerazpoloženega Ujčiča je na poziciji desnega branilca zamenjal Baša, ki je tako vpisal svoj prvi uradni nastop za člansko ekipo Ilirske Bistrice. Tudi v drugi polčas so veliko bolje krenili gostje, ki so takoj po sodnikovem žvižgu znova povsem zasenčili naše fante. Kaj kmalu so prišli do prve priložnosti, vendar je njihov strel od daleč poletel mimo vrat. Že šest minut po vstopu v drugi del pa je obramba vijoličastih še drugič padla. Akcija je tokrat potekala po desni strani, kjer je do žoge prišel najbolj aktiven igralec tekme Patrik Tribušon in s strelom po tleh v bližnji vratarjev kot ukanil Prelca ter podvojil vodstvo Brd. V 53. minuti so naši prišli do šele prvega strela v okvir vrat Mavriča. V kazenskem prostoru je do lepe priložnosti prišel Teofilović, ki pa je slabo zadel žogo, tako da briški vratar ni imel velikih težav. Že v naslednjem napadu pa se je bistriška mreža znova zatresla. Brici so zadeli po strelu z glavo, vendar je sodnik Perić na srečo upošteval svojega pomočnika, ki je pokazal, da so bili gostje v prepovedanem položaju. Naši bi to lahko v naslednjih minutah izkoristili in rezultat znižali. Najprej je od daleč ustrelil Kuduzovič, vendar nenatančno. Za tem pa so Bistričani prišli do najlepše priložnosti na tekmi. Po dobri akciji koga drugega kot Marinca, so le tega gostujoči branilci v kazenskem prostoru nepravilno zaustavili, nakar je sodnik iz Kranja pokazal na belo točko. Za kazenski strel (66. minuta) se je odločil rekovalescent Brozina, ki pa je strel sprožil preveč po sredini vrat, tako da je Mavrič okroglo usnje ukrotil. Naši so tako zapravili daleč najlepšo priložnost za znižanje izida. V 73. minuti je najboljšega bistriškega igralca v zadnjem času Marka Marinca Rubčić zamenjal s še enim povratnikom – Kuridžo. Že takoj v naslednji minuti je Teofilović v kazenskem prostoru lepo našel Zatkoviča, ki je z glavo ustrelil preko gola. Do konca tekme so se zvrstili še dve priložnosti, po ena na vsaki strani. Kuridža bi svoj povratek v ekipo lahko začinil z zadetkom, vendar je strel s 16 metrov usmeril kar precej mimo vrat. Po napaki Kalčića, ki je stisnil zobe po poškodbi v Dekanih, so do zadnje ‘šanse’ na tekmi prišli Brici, vendar je s svojo zadnjo obrambo sezone Prelec preprečil tretji zadetek gostov. Izid se tako do zadnjega sodnikovega žvižga ni spremenil in ostalo je pri zanesljivi zmagi Brd.brda3

NK ILIRSKA BISTRICA – NK Brda Dobrovo

0 – 2 (0-1)

Strelca: Batič 43., Tribušon 51.

Tako so vijoličasti s porazom zaključili sezono 2014/15. Sezono v kateri so se naši vrnili v tretjo ligo, ki je doživela precejšnjo prenovo s strani NZS in v kateri so naši na koncu osvojili 7. mesto. Kljub nekaj slabšim predstavam so naši na kar nekaj tekmah pokazali, da znajo igrati dober nogomet. Verjetno bi lahko osvojili tudi kakšno točko več, če se ne bi skozi celotno sezono vrstile številne poškodbe in tudi nekaj odhodov. Navkljub vsemu pa lahko potegnemo črto pod sezono, v kateri smo dokaj zanesljivo obstali v tretjeligaški konkurenci in se bomo lahko še naprej borili z najboljšimi primorskimi klubi. V naslednjih dneh sledi še pregled celotne sezone. Vabljeni k branju.